Dekorace

Lapač snů

Vyrobte si lapač snů, který bude zdobit Vaši ložnici, pokojíček Vašich dětí nebo bude originálním dárkem pro Vaše blízké. 

A pokud nechcete vyrábět, můžete si třeba jen přečíst pár řádků s infomacemi, které by Vás o lapačích mohly zajímat. Najdete je na stránce úplně dole pod návodem :-). 

Tento lapač je zhotoven z dřevěného kruhu o průměru 19 cm, proto i množství materiálu je uvedeno na tuto velikost. V nabídce máme však i menší (15 cm) a větší (25 cm) kruhy, proto vždy množství materiálu přizpůsobte tomu, jakou velikost lapače jste zvolili. 

A pokud nechcete vyrábět, můžete si třeba jen přečíst pár řádků s infomacemi, které by Vás o lapačích mohly zajímat. Najdete je na stránce úplně dole pod návodem :-). 

Materiál a pomůcky - jako vždy si zvolte svou barevnou variantu a jako vždy veškerý materiál seženete u nás v Qítku :-)

Nůžky, ploché kleště

Dřevěný kruh na lapač 

Saténová stuha, šíře 16 mm - 4 metry (nebo jakýkoli jiný materiál na omotání dřevěného kruhu, délku však musíte přizpůsobit dle šířky daného materiálu)

Peříčka 

Voskovaná šňůra, pr. 1,5 mm - 10 m

Dřevěné korálky - nebo jiné s dostatečně velkou dírkou, aby se daly navléknout na voskovanou šňůru 

Koncovky na peříčka

1. Přivažte konec voskované šňůry do jedné z dírek na dřevěném kruhu. 

2. Provlékněte dlouhý volný konec šňůry zvrchu následující dírkou a pak následně zespodu nahoru vzniklým očkem. Řádně utáhněte. 

3. Pokračujte stejně s další dírkou a opět řádně utáhněte. 

4. Stejným způsobem vypleťte celý kruh, poslední smyčku veďte do první dírky, kam jste přivázali šňůru uzlíkem. 

5. Začněte vyplétat druhou řadu. Smyčky dělejte stejně jako v předchozí řadě, jen tentokrát neprovlékejte dírkami na kruhu, ale každým vypleteným očkem z předchozí řady.

Snažte se provázek vždy utáhnout tak, aby každé očko vycházelo do poloviny toho z předchozí řady (výplet tak bude pravidelný). Takto udělejte celou řadu.  

6. Řadu ukončete opět protažením do prvního očka v předchozí řadě. 

7. V další řadě jsem se rozhodla přidat korálky, ale pokud byste je tam nechtěli mít, pokračujte s výpletem, jak potřebujete. 

Pokud přidáte korálky jako já, navlékněte jeden na dlouhý konec šňůry, přitáhněte k výpletu a udělejte stejné očko jako v předchozích řadách. 

8. Korálky vplétejte dle svého vkusu, můžete střídat barvy, dávat do každého druhého očka nebo prostě jen použít korálky v jedné barvě. Experimentujte :-).

9. Když dokončíte celou řadu, pokračujte s dalším výpletem tak, že šňůru provléknete očkem z předchozí řady až za korálkem. Stejně pokračujte po celém obvodu a pak ještě vypleťte další dvě řady. Stále řádně utahujte, aby se výplet nerozjížděl a byl opravdu pevný. 

10. Když se během vyplétání očka zmenší natolik, že se s nimi špatně pracuje a utahuje, můžete po ukončení řady začít vyplétat do každého druhého očka. Tím se očka opět zvětší a bude se Vám lépe pracovat. 

V další řadě již opět můžete vyplétat do každého očka, stejně jako v předchozích řadách. 

11. Jakmile dojdete až do středu, opět pořádně utáhněte, šňůru zauzlujte a konec ustřihněte. Samozřejmě kdykoli v průběhu vyplétání můžete přidávat další korálky či kamínky dle svého vkusu a výběru. 

Základní výplet je hotov, nyní můžete začít kompletovat celý lapač. 

12. Do ploché koncovky vložte peříčka (já kombinovala barvy, ale můžete zvolit i jednobarevnou variantu). Množství opět přizpůsobte tomu,co se Vám líbí a nebo tomu, kolik vleze do koncovky. 

13. Koncovku z každé strany zaklapněte plochými kleštěmi. Dejte pozor, ať konce peříček nezasahují až do dírky koncovky a neucpou ji. 

14. Pro tento lapač jsem si nachystala devět dvoubarevných sad peříček. 

15. Nyní můžete začít kompletovat šňůry pod lapačem. Na konec přivažte peříčka za dírku v koncovce a přivlékněte korálky. Po cca 5 cm udělejte na provázku uzel, navlékněte libovolné množství korálků, peříčka, opět korálky a znovu zajistěte uzlíkem. Celé ještě jednou zopakujte s poslední sadou peříček. 

16. U dalších šňůr postupujte stejně, jen udělejte dvě jen se dvěma sadami peříček a dvě jen s jednou na konci. Množství korálků a délku šňůr opět nechám na Vaší fantazii. 

17. Nyní šňůry přivažte k pěti vedle sebe ležícím dírkám na kruhu. Nejdelší bude uprostřed, kratší u krajů.

18. Do protilehlé dírky, než je přivázaný nejdelší provázek s peříčky, udělejte očko, za které později lapač pověsíte. Dírkou protáhněte provázek libovolné délky, udělejte uzlík, navlékněte korálky dle své fantazie, zajistěte je uzlíkem a na konec provázku opět udělejte uzlík. 

19. Pokud se Vám líbí kruh jen tak jak je přírodní, máte hotovo :-). Já jsem se však rozhodla jej ještě dále omotat saténovou stuhou (můžete však na dřevo malovat, natírat jej, případně omotat čímkoli jiným, například nějakým přírodním materiálem). 

Pokud budete omotávat jako já, potřebujete cca 4 m saténové stuhy. Překřižte v místě závěsu krátký (v délce na pozdější zavázání mašle - cca 30 cm) a dlouhý konec stuhy přes sebe a tím kratší konec zafixujte bez nutnosti uzlování. Stuhu vždy provlékejte pouze kolem dřevěného kruhu pod prvními očky výpletu. 

20. Pokračujte v omotávání po celém obvodu, snažte se dobře utahovat a pokládat stuhu tak, aby vždy zakryla provázek z výpletu, který leží na dřevěném kruhu. 

21. Jakmile omotáte celý kruh, svažte oba konce dohromady a udělejte pěknou mašličku. Konce stuhy zatavte nad svíčkou nebo zapalovačem, aby se netřepily. 

A je hotovo, teď už jen vymyslet místo, kde bude lapač viset :-). 

                        

ODKUD POCHÁZÍ?

Jedna z nejznámějších starých indiánských legend kmene Siouxů říká, že kdysi dávno žila jedna indiánská maminka, která stále nemohla utišit své několik dní a nocí plačící dítě. I když dítě usnulo, stále s sebou ve snech neklidně házelo a po chvíli se opět s pláčem probudilo. Bezradná a nešťastná matka se rozhodla jít za moudrou indiánskou stařenkou, aby jí poradila, jak sobě i dítěti pomoci. Stará indiánka jí řekla, jak vyrobit kouzelný talisman pro klidný spánek a tak vznikl první lapač snů. Od té doby již dítě klidně spalo a neplakalo.

Další příběh o vzniku lapače snů vypráví o indiánském šamanovi, který vystoupil na vysokou horu a měl vizi. V jeho vidění se mu zjevil Iktomi - velký podvodník a zároveň hledač moudrosti - v podobě pavouka a promluvil k němu posvátnou řečí. Během hovoru sáhl pavouk po vrbové obruči starších z kmene, která byla zdobena peříčky, koňskými žíněmi, korálky a obětními předměty a začal do ní vetkávat pavučinu. Vyprávěl šamanovi o cyklech života, o tom, jak začínáme naše životy zrozením a dětstvím, potom dospíváme a nakonec uzavíráme celý kruh stářím, kdy opět potřebujeme stejnou péči jako děti. Iktomi dále pletl síť a pokračoval ve vyprávění. Mluvil o tom, že v životě se setkáváme s různými silami, dobrými i zlými. Pokud posloucháme dobré síly, zavedou nás na správnou cestu, pokud však nasloucháme těm zlým, mohou nám ublížit. Když Iktomi dokončil pavučinu, v jejímž středu zůstala díra, předal kruh šamanovi s tím, že ho má použít ku prospěchu svého kmene. Když prý budou jeho lidé věřit v magickou moc talismanu, budou mít lepší sny, vize a myšlenky a také budou cílevědomější. Síť dobré síly propustí a ty špatné se zachytí v pavučině a první sluneční paprsky nového dne je spálí.

 

CO ZNAMENAJÍ JEDNOTLIVÉ ČÁSTI?

KAMÍNEK/KORÁLEK:

Kamínek nebo korálek uprostřed pavučiny znázorňuje vlastní lidské "já". Je to střed, kolem kterého se točí svět a indiáni věří, že v samotném středu kruhu je "já" nejlépe chráněno před zlými silami a negativní energií. Kamínek by měl vystihovat osobnost člověka, pro kterého je lapač určen a měl by mu být blízký ať už vzhledem, barvou či čímkoli jiným, čím danou osobu zaujme.

KRUH:

Kruh lapače snů může mít několik významů. Dle většiny vysvětlení představuje svět a vesmír a chrání kamínek (tedy člověka) před negativními vlivy a silami. Je první překážkou mezi zlými sny a lidským "já" v podobě kamínku. Symbol kruhu je také znázorněním cyklu života z již zmíněné legendy o Iktomi.

SÍŤ/PAVUČINA:

Výplet lapače snů dle legendy napodobuje pavoučí síť a je nejdůležitější součástí celého talismanu. Slouží k zachycení negativních a zlých snů, aby se nedostaly do hlavy spícího. Indiáni věří, že špatné síly se v síti zachytí, zabloudí a nenajdou cestu ke kamínku uprostřed. Zachycené zlé sny a špatnou energii zničí první paprsky slunce s přicházejícím novým dnem a ty už tak nikdy nenajdou cestu ke kamínku a lidskému nitru.

PEŘÍČKA:

Peříčka jsou přivázána ke kruhu života a pozitivní energie a dobré sny po nich sklouznou z pavučiny zpět do hlavy spícího.

 

KAM LAPAČ UMÍSTIT?

Umístění lapače je závislé na tom, co od něj očekáváte. Jak již většina legend vypráví, může být zavěšen nad postelí, aby odděloval špatné a dobré sny spícího. Je ale nutné, aby byl v dosahu slunečního světla, aby první ranní paprsky mohly zničit špatnou energii a zlé sny zachycené v síti.

Lapač snů však můžete využít i daleko v širším spektru. Je možné jej například jen tak pověsit do jakékoli místnosti, aby přinášel vašemu domovu klid, pohodu a dobrou energii. Pověsíte-li ho do okna, zabrání úniku pozitivní energie a bude-li viset nad televizí či počítačem, může dokonce fungovat i jako "filtr" špatného proudění z těchto přístrojů. Jde vlastně zejména o to, jakou energii do lapače při výrobě vložíte a v co věříte, že bude pro vás znamenat.

 

BAREVNÁ SYMBOLIKA?

Dle barevnosti, kterou zvolíte při výrobě lapače, se může měnit i zaměření jeho působení. Každá z barev vyvolává jiné druhy snů a působí na jiné typy energií.

BÍLÁ - je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti, napomáhá přemýšlení a umocňuje sílu barvy, s níž je používána

ČERVENÁ - symbolizuje oheň, pohyb, vášeň, nebezpečí, oživuje a dodává odvahu, dodává energii, aktivuje a zahřívá, podporuje silné emoce

ORANŽOVÁ - je symbolem energie, mládí, radosti ze života a touhy po změně, pohlcuje negativní energie a pomáhá překonat těžké životní situace

ŽLUTÁ - je nejjasnější barvou s povzbuzujícím účinkem, je symbolem naděje, štěstí a dobré nálady

ZELENÁ - je uklidňující barvou přírody, rovnováhy a naděje, je symbolem nových začátků, harmonie, přátelství a citlivosti vůči ostatním

MODRÁ - je barvou moře a nebe, představuje klid, odpovědnost, mír a vyjadřuje pocit svobody

FIALOVÁ - je barvou kreativity, luxusu, ale i srdečnosti, duchovna a tajemna, je symbolem inspirace, mystiky a naděje

HNĚDÁ - je barvou přírody a dodává klidnou, stálou energii, je symbolem trpělivosti a spolehlivosti a je barvou zdravého rozumu a inteligence

ČERNÁ - je symbolem síly a elegance, pevnosti, stálosti a nekonečna, podporuje sexualitu, často je však také označována za symbol zla, tajemna a smutku

ZDROJE:

www.dream-catchers.org

www.wikipedia.org.

www.lapacsnu.cz

www.dancingtoeaglespiritsociety.org

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.